Sarsfields (@1.57) vs Cathaoir an Ri (@2.62)
15-09-2019

Our Prediction:

Sarsfields will win

Sarsfields – Cathaoir an Ri Match Prediction | 15-09-2019 09:00

Peters/Blackhall 1-14 Ratoath 0-12; JFCA-Rel - Boardsmill 1-10 St Brigid's 1-13; MFC-Div1 - Simonstown 3-3 St Peter's, Dunboyne 3-13; MFC-Div2 - Oldcastle 2-10 St.Vincents/Curraha 1-12; St Oliver's 3-13 St Michael's 1-9; MFC-Div3 - Seneschalstown 3-11 North Meath Gaels 0-7; Walterstown 1-5 Duleek-Bellewstown 1-11; MFC-D5 - Kilbride 6-12 Longwood/Clonard 1-11; SFL: Donaghmoyne 0-11 Latton 1-18; IFC: Doohamlet 1-11 Carrickmacross 0-12. IFL: Tyholland 3-15 Clones 2-8; JFC: Blackhill 1-8 Rockcorry 2-12. SHC-KO - Kiltale 2-15 Kildalkey 0-12; ACAFL-D1KO - St Peter's, Dunboyne 0-11 Dunshaughlin 4-9; ACHL-D3 - Donaghmore/Ashbourne 3-13 Trim 3-10; U-21 A FC - Dunderry W/O St Patrick's - ; St Michael's 0-7 Na Fianna 1-14; U-21 C FC - Bective 1-15 Slane 2-16; Carnaross 1-11 Cortown 1-9; U 21FC - Seneschalstown 1-10 Gaeil Colmcille 0-12; U21 BHC - Longwood W/O Killyon - ; U21HC - St. RFL 1A: Gaeil Triucha 0-10 Scotstown 0-9.

Two further Niall Burke frees brought the wing-half forwards tally to 0-08 (0-07f) St Galls had failed to put Oranmore goalkeeper Rory McInerney under any considerable pressure, on the 40th minute a Niall ONeill floated a high ball in on top of McInerney but it evaded the McGourty brothers CJ and Kieran who were queuing up inside the area.

MHC: Lixnaw 0-21 Causeway/Ballyduff 1-15; U-16 CO CH: East Kerry Team 3-16 West Kerry Board 1-11. U21 HC: Abbeydorney/Ballyheigue 1-15 Crotta O`Neills 3-6. SFC - West Kerry Board 1-15 Kenmare District Board 0-11; Rathmore 2-15 Dr Crokes 1-13; SFL Div 1 - Austin Stacks 1-12 Finuge 0-4; SHL Div 1 - Causeway W/O Ballyduff - ; McElligott - Na Gaeil 2-7 Gneeveguilla 4-13; U21 HC - Abbeydorney/Ballyheigue 1-15 Crotta O'Neill's 3-6; MCELLIGOTT: Na Gaeil 2-7 Gneeveguilla 4-13. BARRETT: St Marys 1-6 Ballydonoghue 1-16. DUNLOECUPB: St Pats Castleisland 4-7 Mercy Mounthawk 2-6. JOEOCSGRPA: Castleisland Community College 3-9 St Josephs Ballybunion 5-10. JOEOSGRPB: Mean Scoil Castlegregory 4-8 Killarney Community College 1-8. DUNLOECUPA: IS Killorglin 2-12 PS Chorcha Dhuibhne 0-10. JOEOCGRPA: St Michaels Listowel 3-15 PS Rathmore 4-13.

The Saffron Gael Speaks to St. Galls hurler Niall ONeill

MHDIV1KO: Ballygunner/Baile Gunnair 4-11 Cois Bhride 2-17. DIV 1: De La Salle 4-14 Ballygunner/Baile Gunnair 1-6; DIV 2: St Patricks 2-10 Naomh Carthaigh 3-17; SNRFBKO: St Saviours 2-17 De La Salle 1-9. W IFC KO: Geraldines 1-10 Ballinameela 3-6. EPJFC: Roanmore 4-19 Bunmahon 3-4. DIV 3: St Mollerans 5-13 Clashmore/Kinsalebeg 2-14; DIV 4: An Ghaeltacht 2-13 St Saviours 4-15; WIHKO: Modeligo 0-19 Clashmore/Kinsalebeg 0-9. WJHCBKO: Shamrocks 2-7 Brickey Rangers 2-10. EJHCBKO: Portlaw 1-7 Dunhill 1-16. KO: Our Ladys Templemore 0-14 De La Salle College Waterford 4-12. COJNRAF: Fenor 1-12 St Marys 0-14. KO: CBS Sidney Hill Road 5-14 Blackwater Community School Lismore 2-14.

We never really got going we said to the boys before the game if we were two or three points within them at half-time then wed be happy and wed make a fight for it in the last fifteen. We came out and they got the goal through a mistake maybe thats what we needed to get ourselves going, a goal at that stage.

St Galls: P McCaffrey, S Morrison, J McDaniel, A Hannaway, N ONeill, S Burke, A Gallagher, K Stewart, J Hopkins, T OCiarain, K McGourty, C McGourty (1-03, 0-02f), M Donnelly, C Burke, S McAreavey (0-01). Subs: R Irvine for A Hannaway (30+3 mins), M Napier for M Donnelly (42 mins), A Healy for C Burke (48 mins), A McCaffrey (1-00) for K McGourty (58 mins), G McGreevy for J Hopkins (58 mins).

U16B FC: Bray Emmets 2-6 Kilmacanogue-Enniskerry 3-6. U16A FC G2: Arklow Geraldines-Ballymoney/Na nGearaltaigh-Baile 5-7 Abhainn Dala 3-16. U16 C FC: An Tochar 5-14 Rathnew 0-7. U16 F CSF: An Tochar 1-12 Derry Gaels 2-8. U16 FC CPO: Derry Gaels 1-6 St Kevins 1-15. SFC QF: Rathnew 3-6 St Patricks GAA Club Wicklow 0-9. JCHC: Arklow Rock Parnell 0-9 Glenealy 1-10. DIV 1A: Donard/Glen 0-2 Eire "g Greystones 2-11; DIV 2: Ballinacor 2-10 Ballymanus 2-4; DIV 3: Laragh 5-17 Bray Emmets 2-13; MHC: North District - Emmet Carn An Bhua unavailable. DIV4: Emmet Carn An Bhua 0-4 Newcastle 3-12. U16A FC G1: Michael Dwyers 1-12 Blessington 2-7. JBHC: Eire "g Greystones 1-12 Naomh Teagain/Kiltegan 4-18. MAFC: Arklow Geraldines-Ballymoney/Na nGearaltaigh-Baile 2-12 Blessington 0-9. MBFC: Bray Emmets - Ath na Fuinseoige unavailable.JAFC: Kilmacanogue 0-11 Barndarrig 0-9. U16 F CCF: Rathnew 3-12 St Kevins 0-9.

The raft of switches had no detrimental effect on the Paddies performance as they sprung from the traps in impressive fashion with points fromKevinMcKernan,NiallMcAleaandNiallMcKenna but the home team came back with a point from BrianMcGuiganon sevenminutes and one from a free by corner forwardFergalRafter. Despite having to make a series of changes before the throw in the Belfast men were untroubled by the Monaghan champions as they scored a comprehensive nineteen point win to book a semi-final place in two weeks time.

SarsfieldsGAA

SEN CHP 3 GP 1: Crumlin - Naomh Fionnbarra unavailable.SEN CHP 4 GP 1: St Oliver Plunkett/Eoghan Ruadh B 0-2 Naomh Peregrine 4-3; SEN CHP 6 GP 1: Faughs/Celtic B - Erin Go Bragh unavailable.SEN CHP 6 GP 2: Naomh Mearnog B 3-8 Good Counsel B 4-7. SEN CHP 7 GP 1: St Finians - CBC unavailable.UN 16 A SEMI CHAMP: Good Counsel 1-7 Faughs/Celtic 1-5. SEN 1-3 CH SEMIS: Ballyboden St Endas 1-10 Lucan Sarsfields 3-7; SEN 1-3 SH SEMIS: Naomh Brid 5-3 St Oliver Plunkett/Eoghan Ruadh 1-6. SEN 2 CH SEMIS: Lucan Sarsfields B 0-12 Naomh Jude 2-5; SEN 5 CH SEMIS: Cuala 0-12 Naomh Brid B 2-5; SEN 5 SH SEMIS: Kilmacud Crokes B 7-6 Castleknock 3-13. UN 14 B SEMI CHAMP: Castleknock 2-12 Naomh Padraig 0-3.

2015USHCC: Ruairi "g 1-17 Middletown Na Fianna 1-9. ACHL1: StPatricks, Portaferry - Gaeil Chluana unavailable.ACHL2: Gort na Mona 0-10 Cathaoir an Ri 3-19. ACFL1: Naomh Mhuire Achadh Eochaille 0-4 St Johns GAC 5-9; ACFL2: Na Sairseil/Patrick Sarsfields 4-12 Naomh Seosamh/St Josephs 0-6. ACFL2R: St Marys Aghagallon 2-15 Naomh Seosamh/St Josephs 6-8; ACFL3A: Michael Davitts 6-6 Cuchullains-Dunloy 0-7. ACHL1R: Loughgiel Shamrocks 2-18 Cuchullains-Dunloy 2-11. 2015UJHCC: St Marys Rasharkin 0-13 Ballela 1-11. ACHL3: Bredagh 10-19 Lamh Dhearg 2-7; 2015UIHCC: Ciceam an Creagan 2-20 Burt 1-15. ACFL3B: St Agnes GAC 3-13 Sean Ui Mhisteil 0-5; AIFC: Naomh Seosamh/St Josephs 0-11 St Marys Rasharkin 0-8.